Gilla oss på Facebook Följ oss på Facebook    Sök  Tillgänglighet Russian German English

Motion i mästarmiljö

Simhallen på Fyrishov 
Klicka här för att se fler bilder.

Bassängen i simhallen har olympiska mått; 50 x 25 meter. Här tävlas det en del, både på nationell och på lokal nivå. Mest är simhallen till för motions- och träningssimning. Djupet i bassängen är från 1.20 meter ner till 5.30 meter.

Här finns förutsättningar för bra simträning: synkroniserade tidtagarklockor i bassängens alla hörn och en vattentemperatur på 27 grader. Välj den simbana som passar dig: långsam, snabb eller crawlbana. Morgnar och tisdagskvällar är det 50-meters bana, övriga tider 25-metersbana. De flesta som jobbar i simhallen har gedigen simbakgrund, fråga gärna om simteknik eller träning.

Hopptornet har avsatser på 3, 5, 7,5 och 10 meter. Svikt finns på 1 och 3 meter.

På lördagar lägger vi ut en 25 meter lång hinderbana i bassängen. Du kan också hoppa höjdhopp och landa i vattnet.

I simhallen finns två solarier med högeffektiva rör, betala med 10-kronors mynt. Tydliga anslag finns med rekommendationer för säker solning.  

Omklädningsrummen har låsbara skåp (ta med hänglås eller köp här) och en varm härlig bastu.

Länk till öppettider

Länk till priser

 

© Fyrishov
018-727 49 50
Idrottsgatan 2
753 33 UPPSALA
Pil Kontakta Fyrishov
pil Karta
pil Min sida
tip
print
Anpassad utskrift
Uppdaterad den 19 januari, 2012

Happy Kidz
Nya sköna onsdag