Välkomna till årets upplaga av Uppsala Folkpark – festplatsen för alla!
Precis som på den gamla folkparken kan du här dansa till band på dansbanan, ta en pilsner i baren, spela prickskytte i varuspelen, äta och dricka något gott eller se någon av de hetaste artisterna på scen.
I år presenteras matiné för de yngre med sveriges bästa barnliveartist: Mojje med band. Lekar spel och upptåg – samt flera andra barnaktiviteter mellan 16.00 och 18.00.
Kan du bara gå med ditt barn på matinén under denna tid kostar din biljett 150 kr. Du anger då matinébiljett vuxen vid ditt köp.
Från 18.00 börjar sedan kvällsaktiviteterna. Det blir varvat dans på dansbanan (tält inomhus) med musik från scenen.
Det finns också ett område med varuspel – sockervadd, chokladhjul, prickskytte att roa sig med – klättervägg, sumobrottning och många andra aktiviteter.
Givetvis har också barer med mat, öl och vin öppet hela kvällen.
Köp biljetter direkt
Länk till biljettförsäljningen
För mer info besök Starmarck
Länk till starmarck